accordionapplearrow-btnarrow-downarrow-left-simplearrow-leftarrow-right-simplearrow-rightcard-arrowcheckconfigurecta-arrowcz-flagdownloaddropdowngoogle-playicon-testinfologo-symbol-currentcolorlogo-symbolmailmessengerphonepinplayplusquotesocial-besocial-fbsocial-igsocial-pinsocial-vimeosocial-youtubespintreezoom

Spoznajte materiál budúcnosti

Kompozitné drevo

Kompozit, drevoplast, WPC alebo Woodplastic – to sú názvy, ktoré sa na našom trhu používajú pre materiály s rôznym zložením . V prípade nášho kompozitného dreva Terafest sa jedná o zmes polyméru HDPE a múčky z dreva, ktoré pochádza z lesov s trvalo udržateľným hospodárením ( s certifikáciou PEFC/. 08-32-0018) . Kvôli našim kompozitným terasám nepadne ani jeden strom . Vykupujeme totiž len odrezky, z ktorých sa následne vyrába drevná múčka.

Kompozitné drevo Terafest je vďaka svojej odolnosti voči nepriaznivým poveternostným podmienkam stále obľúbenejším materiálom najmä na terasy. V zime, kedy sú terasy vystavené extrémnym teplotám, snehu a vlhkosti, sa Terafast ukazuje ako ideálna voľba. Vykazuje dlhšiu životnosť dosiek a menej nárokov na údržbu v porovnaní s tradičným drevom.

Predstavujeme

Náš sortiment

Terasy Terafest®

Ploty Terafest®

Fasády Terafest®

Príslušenstvo

Nie je WPC ako WPC

Pokiaľ ste zvolili WPC materiál, počítajte s tým, že kvalita nie je u všetkých výrobkov rovnaká a na trhu sa objavujú početné produkty neznámeho pôvodu a kvality. Spoznať dobré WPC dosky nie je vôbec jednoduché. Cena udávaná predajcom nemusí byť dostatočnou zárukou kvality. Len v Číne vzniklo za posledné tri roky zhruba 200 firiem, ktoré vyrábajú dosky z drevoplastu rôznej kvality. Je to daň za vysoký dopyt po tejto praktickej novinke. Je to tiež vidieť na množstve sklamaných zákazníkov: „Čím ďalej tým častejšie sa na nás obracajú ľudia, ktorí majú WPC terasu z dutých dosiek od nejakého no-name výrobcu a sú sklamaní jej kvalitou. Nie je neobvyklé, že už po pár rokoch sú tieto dosky úplne deformované, a zákazníci sa na nás obracajú so žiadosťou, aby sme im ich vymenili za tie naše,“ upozorňuje Mgr. Petr Hromek, obchodný zástupca firmy WPC – Woodplastic .

Veríme, že je iba otázkou času, kedy si dobrý produkt nájde miesto na trhu a tie nekvalitné skončia. V západných krajinách ako sú Francúzsko alebo Nemecko, kde sú tieto výrobky dlhšie na trhu, problémy s nekvalitnými doskami úplne vymizli. Značka výrobcu a kvalita tovaru sú pre tamojších zákazníkov rozhodujúce kritérium na nákup terás z WPC.

Lídrami na trhu sú výrobcovia zo Severnej Ameriky, ktorí prišli s nápadom vyrábať z drevoplastových dosiek terasy. Majú nielen dlhoročné skúsenosti, ale aj investovali nemalé peniaze do výskumu a nových technológií. Svoje postupy a zloženie materiálu starostlivo taja. Naša spoločnosť sa rozhodla spojiť sa s kvalitou a zakúpila licenciu od spoločnosti Strandex z USA, ktorá sa venuje najmä výskumu v tejto oblasti a neustále prináša novinky do výroby WPC. Preto tiež patríme medzi najkvalitnejších výrobcov kompozitných dosiek v Európe.

Vďaka investíciám do výskumu a výroby si môžu európske a severoamerické firmy dovoliť garantovať záruku až 25 rokov. Ďalším dôležitým faktorom môže byť aj to, že výrobky vyrobené v EÚ musia pri výrobe spĺňať aj prísne podmienky v ochrane životného prostredia.

KVALITNÝ ZMES NA VÝROBU
Bežné zloženie kompozitného materiálu

60 % drevo
Tvrdosť alebo pôvod dreva nemajú na kvalitu žiadny vplyv. V Amerike už sa ale dosky vyrábajú aj z ryže, obilia či papiera. Dôležitá je predovšetkým dĺžka a hrúbka vlákna.

30% plast
Plastov sa využíva niekoľko a každý má iné vlastnosti. Lacnejší plast v mrazoch krehne (napríklad polypropylén), naopak najkvalitnejším materiálom na výrobu drevoplastu je HDPE alebo PVC.

10% je u kvalitných výrobkov vyhradené silikónu, UV stabilizátorom, farbivu a adhezívam
Aj keď sa jedná o malú časť, je tou najdôležitejšou a najdrahšou položkou. Navyše má každá firma vlastný spôsob výroby a pomeru zložiek a týchto niekoľko percent sa stáva chráneným know-how. Pokiaľ by sa spoločnosť rozhodla na niektorej položke ušetriť, došlo by po krátkom čase k rozpadu dosiek a znehodnoteniu materiálu.

Tip architekta
Terafest® sa ohne vašim predstavám

Oproti ostatným WPC materiálom, ktoré obsahujú napríklad PVC, je možné dosky Terafest ® ohýbať teplom. To sa ukazuje ako obrovská výhoda napríklad pri terasách k bazénom, ktoré majú kruhový alebo oblúkový tvar. Súčasne sú minimálne nasiakavé a rezistentné voči bazénovej chémii aj slanej vode. Kvalitné dosky majú špeciálny protišmykový povrch, na ktorom sa netvoria triesky. Majú plný profil, takže sa nekrútia ani nepraskajú a ľahko a rýchlo sa montujú.

Zreje ako drevo, ale nešedne
Farebné vyzrievanie materiálu

Kompozitný materiál Terafest sa vyznačuje vysokou farebnou stálosťou. V priebehu rokov síce dochádza k miernym zmenám farby a štruktúry povrchu, ale počas celej životnosti nestráca svoj pôvodný farebný charakter. Toto farebné vyzrievanie, ktoré je najintenzívnejšie v prvých mesiacoch po inštalácii, dáva terasám prirodzený vzhľad a prírodnú patinu.

Kompozitné drevo Terafest obsahuje vysoký podiel dreva, ktoré ako prírodný materiál reaguje na pôsobenie slnka a vody. Postupne sa na povrchu dosiek vyplavuje lignín a tanín, a tým dochádza k jeho postupnému zošednutiu. Na začiatku tohto procesu získa povrch dosiek dočasne žltkastý nádych, ktorý však pomerne rýchlo mizne.

Rýchlosť tohto procesu je závislá na intenzite slnečného svitu a na dažďových zrážkach. Rovnomernosť v rámci terasy je potom daná jej orientáciou, prípadne zakrytím strechou alebo nábytkom. Z tohto dôvodu odporúčame v prvých mesiacoch po inštalácii terasy nenechávať záhradný nábytok, kvetináče, slnečníky, grily a ďalšie príslušenstvo na jednom mieste, ale priebežne ich po terase posúvať. Pri zastrešených terasách je vhodné nahradiť pôsobenie dažďa častejším spláchnutím vodou.

Doba vyzrievania je pri otvorenej terase zhruba 3-6 mesiacov , pri zastrešenej až jeden rok. Po tomto období získa povrch dosiek konečný odtieň, ktorý sa už nemení, teda pokiaľ nedôjde k jeho mechanickému poškodeniu.

Ako si vybrať kvalitnú firmu

Najlepším a najjednoduchším spôsobom ako zaistiť kvalitu výrobku, je preverením si histórie firmy a overenie pôvodu dosiek. V prípade, že má spoločnosť dlhoročnú skúsenosť s výrobou alebo disponuje platnou licenciou známej a skúsenej firmy, mala by to pre vás byť dostatočná záruka kvality. Na trhu je niekoľko európskych spoločností, ktoré tieto parametre spĺňajú a záruky, ktoré uvádzajú, sú postavené na kvalitnom základe. Všetky ich výrobky prešli skúšobnými testami a ich terasy sa tešia veľkej obľube.

Najčastejšie otázky

Pýtate sa nás

01

Kde môžem dosky vidieť a vyskúšať si ich?

Máme širokú sieť našich partnerov, kde si môžete dosky prezrieť. Ich zoznam nájdete tu.

02

Viete dosky narezať na mieru?

Áno. Dosky Vám radi pripravíme na mieru Vášho projektu. Je to ekologické a zároveň ekonomické.

03

Máte dosky skladom?

Áno. Väčšinu najpredávanejších dosiek máme skladom vo výrobnom závode v Bukovanoch.

04

Kde môžu dosky kúpiť?

Dosky Terafest je možné kúpiť u našich partnerov, zoznam nájdete TU.

05

Aká je doba dodania?

Pri skladových doskách ihneď, pri doskách atypických dĺžok sa doba dodania môže pohybovať od 4 do 6 týždňov.

06

Ako a kde zistím cenu?

Cenník je na stiahnutie tu.

07

Je možné dosky využiť aj vo vnútri miestnosti?

Dosky Terafest sú zdravotne úplne nezávadné, takže je možné využiť ich aj do interiéru. Odporúčame však v takom prípade dosky naimpregnovať pre vyššiu odolnosť voči škvrnám a ľahšiu údržbu.